Sandały

Sandały

Najstarsze odkryte przez archeologów sandały znajdowały się na terenie stanu Oregon w Ameryce Północnej. Co ciekawe wcześniej ten typu obuwia łączono raczej z terenami morza śródziemnego, lub dalekiego wschodu, gdyż to właśnie w tych miejscach sandały były istotnym elementem garderoby. Stało się jednak inaczej i w ten oto sposób rdzenni mieszkańcy Ameryki stali się prekursorami w noszeniu sandałów.

Jak już wspomnieliśmy buty te pojawiały się wśród wielu kultur i raczej nie chodzi tu o przenikanie wzorców, lecz fakt dość prostej konstrukcji samego okrycia stopy, która jest tak oczywista, iż nic dziwnego, że przyszła na myśl wielu szewcom w rozmaitych zakątkach świata. Kawałek twardego materiału, trochę rzemyka i sandały gotowe. Jest to produkt nie tylko łatwy do zrobienia (choć archeolodzy znajdują również buty z wyższej półki, które należały do greckiej, czy rzymskiej wyższej klasy społecznej, niemniej mówimy o tych najbardziej powszechnych modelach), ale również stosunkowo tani. Analizując rozmaite zachowane sandały widać, że nierzadko są one robione nie przez szewców, lecz zwykłych ludzi. Co prawda jakość wykonania jest odpowiednio gorsza, nie zmienia to jednak faktu, że w razie konieczności możliwe stawało się wykonanie butów na własną rękę.

Wiemy już, że kilka tysięcy lat temu stopa była chroniona przez buty podobne do dzisiejszych sandałów. Jest to ciekawy przykład na uniwersalność pewnych rozwiązań, których rdzeń pozostaje niezmieniony do dziś. Rzecz jasna materiały oraz łączenia współczesnych sandałów są inne, ale ogólna zasada jest identyczna.

Spośród obuwia, które idealnie nadaje się do noszenia letnią porą, to właśnie sandały należą do tych modeli, które cieszą się sporą popularnością wśród kobiet, które chętnie przyozdabiają swoją stopę w to jakże estetyczne obuwie. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom pozwala ono na cieszenie się latem, bez konieczności trzymania nogi w zamkniętym bucie, gdzie wietrzenie nigdy nie będzie tak dobre, jak w „nagim” sandale.

Ilość dostępnych modeli sandałów jest obecnie ogromna. Niektóre z nich to bardzo kobiece sandały na wysokim obcasie, które idealnie podkreślają smukłe kształty łydki i stanowią ciekawe uzupełnienie zwiewnych sukienek oraz krótkich spódnic. Takie sandałki potrafią znacznie wzmocnić atrakcyjność kobiety, co jest przez nie skwapliwie wykorzystywane.

Jednakże nie każda przedstawicielka płci pięknej lubuje się w prezentowaniu swojej kobiecości, dlatego też buty nas obcasie nie będą dobrym rozwiązaniem. Na szczęście gros modeli sandałów to płaska podeszwa, która nie męczy stopy, a paski do niej dołączone są skonstruowane w taki sposób, by noga leżała w bucie jak najlepiej. Należy przypomnieć, że cały czas mówimy o obuwiu kupowanym w salonie markowego producenta, gdyż za wszelkie tanie alternatywy ręczyć nie można.

Ostatnimi laty popularne stały się rzymianki, czyli sandały, których wiązanie sięga aż pod kolano. Niektórzy uważają, że jest to dość tandetne rozwiązanie, gdy inni są nim zachwyceni. Bez względu na kontrowersje pomysł może być ciekawy w połączeniu ze stylizowaną na antyk kreacją.