Rynek obuwniczy

Rynek obuwniczy

W zasadzie mało który konsument w trakcie kupowania butów zwraca uwagę na takie elementy, jak miejsce pochodzenia materiału skórzanego wykorzystanego do produkcji obuwia. Na ogół nawet do głowy nam nie przychodzi, że może być to dość ważna kwestia, która ma wpływ na kształt środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem losu zwierząt. Takie podejście nie jest niczym nietypowym, gdyż dotyczy w zasadzie wszystkich ludzi, na całym świecie. Są jednak tacy, którzy zwracają na to uwagę i kupują takie buty, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł.

Nielegalny handel skórami kwitnie, co nie tylko psuje rynek, ale również zwiększa cierpienie zwierząt. Dodatkowo nielegalne hodowle bydła mają miejsce w miejscach, gdzie kiedyś istniały lasy lub dżungle, a które bezprawnie ścięto. Rzecz jasna obuwie produkowane z takiej skóry to mniejsze koszta dla producenta, niemniej nie trzeba chyba mówić, iż jest to nieetyczne i sprawia, że wiele istot cierpi ogromne katusze. Już sam fakt hodowania zwierząt, by uszyć z ich skóry buty męskie lub damskie jest dla niektórych czymś strasznym, tym bardziej więc możemy wyobrazić sobie co dzieje się w miejscach nielegalnych, gdzie nikt nie musi specjalnie dbać o bydło i gdzie nie istnieje coś takiego, jak kontrola.

Jako klienci nie mamy zbyt dużych możliwości, by sprawdzać producentów, niemniej istnieją tacy, którzy angażują się w rozmaite akcje, które mają na celu zlikwidowanie nielegalnych handlarzy skórami. Do nich należy między innymi Adidas oraz Clarks, kupując więc te obuwie mamy pewność, że nie sponsorujemy nieetycznego postępowania.